Počas posledného júnového týždňa organizoval taliansky sekretariát Európskeho vysokoškolského priestoru (EHEA) v Bologni oslavu dvadsiateho výročia bolonskej deklarácie. V súčasnosti bolonský proces zabezpečuje v oblasti vysokoškolského vzdelávania medzivládnu spoluprácu 48 európskych krajín, vrátane Slovenskej republiky. Zjednocuje systém vysokých škôl, čo umožňuje študentom získavať vzdelanie neobmedzene po celej Európe a plynulejšie prechádzať z jednej vysokej školy na druhú. To sa dosahuje pomocou harmonizovaných akademických titulov a zárukou štandardov kvality.
Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Marek Šmid pri príležitosti výročia vyzýva slovenské vysoké školy intenzívnejšie nadväzovať nadnárodnú spoluprácu a študentov na využívanie mobilít umožnených Bolonským procesom, ktoré sú prínosom nielen pre jednotlivcov, ale aj pre univerzity pri získavaní inovácií, a rozširovaní poznania: „Novým, ambicióznym projektom Európskej komisie v oblasti internacionalizácie je vytváranie sietí európskych univerzít, čo umožňuje vytvárať úzku spoluprácu vo výskume a vzdelávaní, podporenú čerpaním osobitných finančných zdrojov. Slovenské vysoké školy sa môžu do tejto iniciatívny prihlásiť v ďalšej výzve na jeseň 2019."
Podľa údajov Európskej komisie každoročne využíva program Erasmus+ 300 tisíc študentov a viac ako 70 percent pozitívne hodnotí prínos mobility pri nájdení svojej prvej práce.
Tlačová správa (pdf)
Kontakt: Jozef Žuffa, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.