Hlas univerzít

Šiesti slovenskí študenti a študentky sa spolu s národným koordinátorom zúčastnili na treťom ročníku simulácie rokovaní Rady Európskej únie (#ConSIMium), ktorú organizuje generálny sekretariát Rady Európskej únie. Na Slovensku je partnerom projektu Slovenská rektorská konferencia

V dňoch 20. a 21. februára 2025 mali študentskí delegáti a národní koordinátori z členských krajín EÚ príležitosť vyskúšať si úlohu predsedov vlád, veľvyslancov, ministrov a expertov alebo novinárov na pôde Rady EÚ. Projekt simulácie rokovaní sa koná od roku 2023. Zúčastneným študentom ponúka  jedinečnú profesionálnu skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok.
 
Simulácie sa tento rok konali na témy súvisiace s posilnením európskeho obranného priemyslu prostredníctvom spoločného obstarávania (EDIRPA) a so zriadením rámca na zabezpečenie bezpečných a udržateľných dodávok kritických surovín (CRM).
 
V slovenskej delegácii vystupovala Simona Perečinská z Trnavskej univerzity v Trnave ako predsedníčka vlády a vedúca celej delegácie. Jej úlohou bolo vystúpiť v úvodnom príhovore k novinárom a rokovať s hlavami ostatných štátov. Michael Kapusta z Paneurópskej vysokej školy zastával náročnú funkciu ministra. Pozícia veľvyslanca pripadla Adamovi Kvasnicovi zo Žilinskej univerzity v Žiline, jeho úlohou bolo informovať ministra o pokroku a vývoji rokovaní a zúčastniť sa na rokovaní COREPER. Ema Sotáková z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystupovala ako národná expertka na problematiku EDIRPA a Kristína Róžová z Ekonomickej univerzity v Bratislave bola národnou expertkou na problematiku CRM, obe sa zúčastnili rokovaní tzv. Working parties. Pozíciu novinára zastával Rastislav Ringer z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorý pripravoval mediálne výstupy. Študentov pripravoval a sprevádzal národný koordinátor Vladimír Müller z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý na projekte spolupracuje od začiatku. Slovenskí študenti mali príležitosť stretnúť sa ešte pred simuláciou s pracovníkmi Stáleho zastúpenia SR pri EK v Bruseli, ktorí im pomohli zorientovať sa v problematike.
 
V doterajších troch ročníkoch projektu #ConSIMium sa zúčastnilo spolu 18 slovenských študentov a študentiek z 12 vysokých škôl, ktorých vyberá SRK.
Autor: MČ
 
Foto: Rada EÚ

Webové sídlo vytvorila a prevádzkuje spoločnosť Teacher.sk, s.r.o.