Dňa 1. decembra 2024 začalo funkčné obdobie novej Európskej komisie, ktorú vedie Ursula von der Leyenová. Prvým cieľom komisie je vytvoriť tzv. „kompas konkurencieschopnosti“, ktorý má určovať jej smerovanie do roku 2029 a je reakciou na kľúčové výzvy, ktorým Európa čelí. Komisia na základe spoločenských, environmentálnych, bezpečnostných a ekonomických zmien definovala sedem hlavných priorít svojho mandátu:
- Nový plán pre udržateľnú prosperitu a konkurencieschopnosť Európy;
- Nová éra európskej obrany a bezpečnosti;
- Podpora ľudí, posilňovanie našich spoločností a nášho sociálneho modelu;
- Udržanie našej kvality života: potravinová bezpečnosť, voda a príroda;
- Ochrana našej demokracie, presadzovanie našich hodnôt;
- Globálna Európa: využitie našej sily a partnerstiev;
- Spolupráca pri dosahovaní výsledkov a príprava Únie na budúcnosť.
Pre akademickú obec je zásadné, že jej agenda bola rozdelená medzi viacerých eurokomisárov. Bulharská komisárka Ekaterina Zaharievová dostala do portfólia podporu start-upov, výskum a inovácie („Startups, Research and Innovation“). Vzdelávanie bolo vyčlenené do portfólia rumunskej komisárky Roxany Mînzatuová. Oblasť mládeže získal maltský komisár Glenn Micallef.
Zámer EK je dávať väčší dôraz na začínajúce podniky a strategické technológie, preto majú start-upy vyššia prioritu. Komisárka E. Zaharievová bude pracovať pod vedením francúzskeho podpredsedu Stéphana Séjourného zodpovedného za portfólio Prosperita a priemyselná stratégia („Prosperity and Industrial Strategy“). Séjourné má okrem iného uviesť „Európsky fond pre konkurencieschopnosť“ („European Competitiveness Fund“) na podporu investícií do inovácií a technológií. Zároveň bude E. Zaharievová úzko spolupracovať s fínskou podpredsedníčkou Hennou Virkkunenovou, ktorá má na starosti Technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu („Tech Sovereignty, Security and Democracy“).
Podpredsedníčka R. Mînzatuová získala portfólio Sociálne práva a zručnosti, kvalitné pracovné miesta a pripravenosť („Social Rights and Skills, Quality Jobs and Preparedness“), ktorého súčasťou je vzdelávanie. Komisár G. Micallef je zodpovedný za oblasť Medzigeneračnej spravodlivosti, mládeže a športu („Intergenerational Fairness, Youth, Culture and Sport“).
- Ekaterina Zaharievová
- Roxana Mînzatuová
- Glenn Micallef
Priority EK vo vede, výskume a inováciách
Prekonať inovačné rozdiely medzi EÚ, USA a Čínou:
- Zvýšenie investícií do výskumu a vývoja s dôrazom na strategické priority, prelomový základný výskum, prevratné inovácie a vedeckú excelentnosť.
- Vytvorenie podnetného prostredia pre výskumníkov:
- rozvoj modernej infraštruktúry a laboratórií,
- podpora spolupráce verejného a súkromného sektora,
- prilákanie nových talentov.
- Posilnenie spolupráce medzi výskumnými inštitúciami, univerzitami a podnikmi:
- aliancie Európskych univerzít.
Zvýšiť investícií do kľúčových technológií (polovodiče, superpočítače, kvantové technológie, genomika, vesmírne technológie):
- Sprístupnenie superpočítačových kapacít pre start-upy a priemysel (iniciatíva „AI Factories“).
- Prijatie stratégie „Apply AI“ na podporu využívania umelej inteligencie v priemysle a vo verejných službách.
- Zriadenie Európskej rady pre výskum umelej inteligencie („European Research AI Council“).
Priority EK vo vzdelávaní
Sú spojené s prioritou urobiť a udržať Európu konkurencieschopnú, prilákať nové talenty a udržať v Európe tie „najbystrejšie mozgy”:
- Aliancie Európskych univerzít sa stali nástrojom posilňovania spolupráce medzi výskumom, VŠ vzdelávaním a trhom práce.
- Podpora celoživotného vzdelávania, vrátane odborného vzdelávania a prípravy (VET):
- plánované je prijatie Európskej stratégie pre odborné vzdelávanie a prípravu.
- Podpora rovnosti vo vzdelávaní vrátane otázok pohlavia:
- zvýšiť zastúpenie dievčat a žien v STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) - nový Strategický plán STEM vzdelávania.
- Posilnenie programu Erasmus+.
Fotografia: EK
Zdroj: CZELO