Hlas univerzít

Vládny rizikový kapitál (Government Venture Capital – GovVC) je dôležitým nástrojom, ktorý pomáha prekonať medzery vo financovaní inovačných firiem. Najnovší výskum OECD sa podrobne zameriava na jeho úlohu a efektivitu v podpore podnikania poháňaného inováciami, a to v kontexte členských krajín OECD.

Dokument odpovedá na dve základné otázky:

Aké firmy dostávajú financovanie z GovVC?

Aký je vplyv financovania GovVC na ich výkonnosť?

Kľúčové zistenia:

1.Podpora špecifických sektorov: firmy podporované GovVC sú často staršie a pôsobia v odvetviach s vysokými technologickými nárokmi, ako napríklad:

  • Zdravotníctvo (vrátane biotechnológie),
  • Udržateľná energetika a zdroje,
  • Výroba a informačné technológie.

Tieto firmy majú zvyčajne dlhšie časové cykly na vývoj produktov, čo ich robí menej atraktívnymi pre súkromný rizikový kapitál (Private VC). GovVC sa tu uplatňuje ako nástroj na podporu projektov s výrazným spoločenským prínosom, no vysokým rizikom.

2.Výkonnosť firiem financovaných GovVC: firmy, ktoré získali GovVC, vykazujú nižšiu pravdepodobnosť zabezpečenia ďalšieho financovania a nižšie celkové sumy oproti firmám financovaným výlučne Private VC.

V zmiešaných investíciách (Mixed VC), kde sa kombinujú verejné a súkromné zdroje, sa tieto rozdiely znižujú, pričom výkonnosť pri výstupe (napr. akvizície) je porovnateľná so súkromne financovanými firmami.

3.Inovačná výkonnosť: GovVC dosahuje podobné výsledky v počte patentov v porovnaní s Private VC počas prvých dvoch rokov po investícii, avšak jeho efektívnosť neskôr klesá.

Kvalita patentov vytvorených firmami financovanými GovVC je na rovnakej úrovni ako u firiem s Private VC. Pri zmiešaných investíciách nie sú zaznamenané významné rozdiely v inovačnom výstupe.

4.Regionálne rozdiely: podiel GovVC sa líši podľa regiónov. V Európe sa podieľa na 11 % všetkých VC obchodov, pričom v niektorých krajinách, ako sú Švédsko či Belgicko, presahuje 15 %. V krajinách ako USA či Austrália tento podiel neprekračuje 3 %.

Na základe zistení OECD je GovVC dôležitým nástrojom na rozvoj podkapitalizovaných segmentov trhu, ako je zelená energetika. Rovnako na podporu technologických inštitúcií a začiatočných fáz start-upov, či zvýšenie atraktivity pre súkromný kapitál. GovVC môže plniť nielen ekonomickú, ale aj spoločenskú úlohu pri prechode na udržateľné hospodárstvo a pri zlepšovaní rovnosti príležitostí vo financovaní inovatívnych projektov.

Dokument OECD ponúka jasné odporúčania pre tvorcov politík: využiť vládny rizikový kapitál na podporu oblastí s vysokým rizikom, ale aj vysokým potenciálom pre spoločenský prínos. Najväčší efekt prináša spolupráca verejného a súkromného sektora, ktorá kombinuje finančné zdroje s odbornými znalosťami a podnikateľskými sieťami.

Zdroj: štúdia OECD

Foto: OECD

Webové sídlo vytvorila a prevádzkuje spoločnosť Teacher.sk, s.r.o.