Hlas univerzít

Výskum a vývoj (VaV) predstavujú kľúčové faktory dlhodobého hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti. Slovensko sa v tejto oblasti snaží postupne zvyšovať svoj potenciál, no stále čelíme výzvam. Na základe aktuálnych dát z Eurostatu prinášame prehľad o stave VaV za rok 2023.

Výdavky na výskum a vývoj

V roku 2023 dosiahli výdavky na VaV na Slovensku 1,04 % HDP, čo znamená mierny nárast oproti predchádzajúcim rokom (0,98 % v roku 2022). V prepočte na obyvateľa je to 236 eur s celkovými výdavkami na VaV v hodnote 1,3 miliardy eur. Napriek tomu Slovensko zaostáva za priemerom EÚ (2,25 % HDP a 862 eur na obyvateľa) a taktiež aj za všetkými susednými krajinami.

 

Snímka obrazovky 2025 01 21 090448

Tab.č.1: Percentuálny podiel výdavkov na VaV z HDP

Najvýznamnejším podiel na výdavkoch mal podnikateľský sektor vo výške 0,58 % HDP. Pozitívom je rast podielu , ktorý od roku 2016 vzrástol o takmer 50 %. Najvýznamnejší je prínos odvetví ako sú počítačové programovanie (25 % podnikových výdavkov) a automobilový priemysel (15 %). Podiel výdavkov verejného sektora vo výške 0,46 % HDP je výrazne pod priemerom EÚ (0,73 %)​.

Zamestnanosť vo VaV

Zamestnanci vo VaV tvorili v roku 2023 len 0,95 % celkovej zamestnanosti, čo je 57 % priemeru EÚ (1,66 %). Slovensko sa však vyznačuje vysokým podielom výskumníčok (viac ako 40 %), čo nás radí na 9. miesto v EÚ. Na druhej strane, nedostatočné technické zázemie a slabá orientácia na podnikateľský sektor brzdia využívanie maximálne ľudských zdrojov​.

Výzvy a príležitosti

Hlavnými výzvami Slovenska vo VaV sú:

  1. Nedostatočné výdavky verejného sektora na VaV.
  2. Nízky podiel zahraničných investícií v porovnaní s priemernými hodnotami EÚ.
  3. Znížená zamestnanosť v oblasti VaV, najmä mimo Bratislavského kraja.

Slovensko sa postupne zlepšuje v parametroch VaV, no na prekonanie rozdielov s priemerom EÚ sú potrebné ambicióznejšie reformy. Posilnenie spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom, zvýšenie investícií a efektívnejšie využívanie ľudského kapitálu sú kľúčové pre naplnenie potenciálu krajiny. Príležitosťami sú rastúce zdroje z Plánu obnovy a odolnosti a Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030.

 

Zdroj: Eurostat, EK

Foto: Pixabay

 

Webové sídlo vytvorila a prevádzkuje spoločnosť Teacher.sk, s.r.o.