Prešov, 11. 10. 2018. Na Prešovskej univerzite v Prešove sa stretli rektori slovenských a maďarských univerzít a vysokých škôl na historicky prvom Slovensko-maďarskom rektorskom fóre. Podujatie, ktorého cieľom je zefektívnenie spolupráce a zlepšenie informovanosti z obidvoch vysokoškolských sektorov, bolo zavŕšené prijatím spoločného vyhlásenia.
Prešovská univerzita sa stala centrom rokovania najvyšších reprezentácii slovenských a maďarských univerzít a vysokých škôl.
V dopoludňajších hodinách členovia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) samostatne rokovali o aktuálnych témach vysokého školstva, vedy a výskumu, v nadväznosti na novelu vysokoškolského zákona a prijatie zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. SRK hodnotí prijatie týchto právnych noriem ako spustenie vysokoškolskej reformy bez zohľadnenia všetkých potrebných súvislostí. Rektorky a rektori naďalej trvajú na svojej požiadavke prijať nový zákon o vysokých školách, na príprave ktorého je SRK pripravená spolupracovať.
Rektorky a rektori ďalej diskutovali o navrhovanej revízii Sústavy študijných odborov, o požiadavke na zabezpečenie prístupu pre akademických pracovníkov a študentov k celosvetovým vedeckým databázam renomovaných vydavateľov v nasledujúcich rokoch. SRK vyjadruje nespokojnosť s metodologickým postupom a koordináciu procesu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pri príprave návrhu novej Sústavy študijných odborov. V tejto súvislosti požaduje bezodkladné predloženie vyhodnotenia všetkých pripomienok vysokých škôl zaslaných MŠVVaŠ SR a vypracovanie dôvodovej správy, vrátane vysvetlenia budúcej aplikačnej praxe.
Súčasťou dopoludňajšieho programu bolo aj prijatie spoločného vyhlásenia SRK a Českej konferencie rektorov pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky.
Popoludní sa uskutočnilo I. slovensko-maďarské rektorské fórum, ktoré si dalo za cieľ zlepšiť informovanosť z obidvoch vysokoškolských prostredí a zintenzívniť spoluprácu slovenských a maďarských univerzít v európskych programoch na podporu rastu a zamestnanosti. „Možností pre rozvoj spoločných vzťahov máme na bilaterálnej i viacstrannej úrovni niekoľko. Ide najmä európske programy ako súčasný rámcový program Horizon 2020 a Erasmus+, ako aj v budúcnosti v novom viacročnom finančnom rámci program Horizon Europe,“ priblížil Marek Šmid, prezident Slovenskej rektorskej konferencie.
Slovensko-maďarské rektorské fórum, ako historicky prvé stretnutie reprezentácií vysokých škôl a univerzít Slovenska a Maďarska, je jedinečným podujatím pre naše vysoké školstvo a akademický priestor v tomto regióne. „Som presvedčený, že aj vďaka nemu sa v budúcnosti bude môcť zintenzívniť spolupráca vo výskume, vzdelávaní a vývoji našich vysokoškolských inštitúcií, vzdialených často len niekoľko desiatok kilometrov. Verím, že to bude na osoh nielen obom zúčastneným krajinám,“ uviedol Peter Kónya, rektor Prešovskej univerzity v Prešove, ktorá sa stala hostiteľskou univerzitou celého podujatia.
Na záver fóra bolo slávnostne podpísané spoločné vyhlásenie Maďarskej rektorskej konferencie (MRK) a Slovenskej rektorskej konferencie, ktoré je vyústením doterajšej spolupráce a potreby vytvorenia platformy pre pravidelné medzinárodné stretávanie sa zástupcov univerzít. Ciele spolupráce budú zamerané na dosahovanie inovácií vo vysokom školstve a posilňovanie univerzitnej autonómie. „Významnými predpokladmi dôstojného plnenia poslania vysokých škôl v 21. storočí je prehlbovanie ich doterajšej spolupráce, nadviazanie nových kooperačných partnerstiev, ako aj inovácie v tejto oblasti. Východiskom takejto spolupráce je kooperácia obidvoch našich štátov v rozličných oblastiach a formách. Inovácie v systémoch nášho vysokého školstva týkajúce sa právneho postavenia vysokých škôl a posilnenia ich autonómie môžu byť garanciami obnovy a rozvoja našich univerzít,“ píše sa v spoločnom vyhlásení, ktoré podpísali prezident SRK Marek Šmid a za MRK prezident János Józsa.
Program SRK pokračoval v piatok rokovaním s predsedníctvom Rady vysokých škôl SR a predsedníctvom Študentskej rady vysokých škôl o aktuálnych prienikových oblastiach všetkých troch vysokoškolských reprezentácií.