V dňoch 27. - 28. septembra 2018 sa v Bruseli konalo výjazdové zasadnutie Slovenskej rektorskej konferencie ("SRK"). Rektorka a rektori slovenských vysokých škôl boli počas neho oboznámení a mali možnosť diskutovať o súčasných európskych politikách, procesoch a nástrojoch vo vysokoškolskom a vedecko-výskumnom sektore. Taktiež sa stretli s predstaviteľmi Stáleho zastúpenia SR pri EK, s ktorými hovorili o slovenských špecifikách a podmienkach vysokých škôl.
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič vo svojom príhovore k účastníkom zdôraznil dôležitosť zapojenia sa nielen do štrukturálnych fondov, ale aj do európskych programov na podporu rastu a zamestnanosti.
Prezentácie a diskusie so zástupcami Európskej komisie a jednotlivých generálnych riaditeľstiev sa sústredili na problematiku vedy a výskumu, vzdelávania a štrukturálnych fondov. Rektorov zaujímalo využívanie európskych programov, ako je Horizon 2020, ale aj nastavenie budúceho 9. rámcového programu pre výskum a inovácie Horizon Europe. Slovenské vysoké školy majú v súčasnosti možnosť využiť špecifické programy zamerané na podporu výskumných inštitúcií z krajín EÚ13 ako Teaming, Twinning, ERA chairs a Widening Fellowships, ktoré môžu podporiť ich excelentnosť. Výzvou pre slovenské vysoké školstvo bude zavedenie politík otvoreného prístupu a otvorenej vedy, ktoré sú však podmienené legislatívnymi zmenami a navýšením zdrojov. Otvorený prístup k publikovaniu je podľa SRK v našich podmienkach nerealizovateľný bez ďalších dodatočných finančných zdrojov. Zároveň tieto politiky musia byť aplikované aj v národných programoch.
Ďalšou výzvou pre slovenskú akademickú obec je iniciatíva Európske univerzitné siete, ktorá bude podporovať aliancie univerzít z európskych a národných zdrojov. SRK si uvedomuje dôležitosť zapojenia slovenských univerzít do iniciatívy, preto o nej informuje členov. Viaceré slovenské univerzity už podnikajú konkrétne kroky ešte pred zverejnením výzvy. Iniciatívu však v národných podmienkach bude sprevádzať mimoriadna zložitosť. Možnosť účasti bude však podmienená aj doterajším financovaním vysokoškolskej vedy a vzdelávania.
Sprievodné dokumenty a prezentácie:
- Program
- Prezentácie:
-
- Videopríhovor Maroša Šefčoviča, podpredsedu EK
- Petr Mooz: Viacročný finančný rámec
- Charlotte Kok: Nový program Horizon Europe
- Viktoria Tsoukala: Otvorený prístup v Horizon 2020 a Horizon Europe
- Corina Pascu: Zavádzanie cestovnej mapy European Open Science Cloud
- Telemachos Telemachou: Šírenie excelentnosti a rozšírenie účasti: výzvy H2020 v roku 2018
- Francesca Maltauro, Adrian Veale a Sivlia Bardi: Erasmus+/internacionalizácia
- Vladimír Šucha: Úloha vedy pri tvorbe politiky
- Andreas von Busch: Nová kohézna politika pre Slovensko zameraná na výskum, inovácie a rast
- Robert Kuenzel: Správa EK 2018 - ekonomické výzvy pre Slovensko
- Jaroslav Kracun: Verejné obstarávanie
- Tlačová správa (pdf. verzia)
Podujatie organizačne zabezpečili: Zastúpenie EK v SR, EK, Stále zastúpenie SR pri EÚ a SRK. Výjazdové zasadnutie sa konalo vďaka finančnej podpore EK.
Autor: Mária Čikešová
Fotografia: EK