Ministerstvo školstva výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (MŠVVaM SR) predstavilo svoje predbežné stanovisko, ktorým vyjadruje víziu a strategické priority Slovenska v oblasti výskumu, vývoja a inovácií v rámci 10. rámcového programu EÚ. Tento dokument zdôrazňuje potrebu zosúladenia európskych a národných iniciatív, s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť, technologické inovácie a podporiť udržateľný rozvoj. Slovensko tak prispieva k formovaniu smerovania 10. rámcového programu, ktorý bude mať zásadný vplyv na posilnenie výskumného a inovačného potenciálu Európy.
Strategické priority Slovenska
MŠVVaM SR vo svojom dokumente identifikovalo tri hlavné oblasti, ktoré považuje za kľúčové pre úspech nového rámcového programu:
1. Posilňovanie konkurencieschopnosti EÚ
Jednou z hlavných priorít je zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ prostredníctvom výskumu a inovácií. Slovensko zdôrazňuje potrebu investícií do kvalitného výskumu a podporu spolupráce medzi akademickým a súkromným sektorom. Cieľom je dosiahnuť, aby výskum prinášal spoločenský prospech a podporoval transparentné hodnotiace procesy. K tomu by mal prispieť aj tzv. "slepý" hodnotiaci systém (blind evaluation), ktorý zníži predsudky.
Dokument upozorňuje na dôležitosť jasne definovaných cieľov a zdrojov, pričom je nevyhnutné vyhnúť sa roztriešteniu rozpočtu na nesúvisiace iniciatívy. Podporované by mali byť aj technologické inovácie s dvojakým použitím, avšak s dôrazom na bezpečnosť a etické otázky, vrátane umelej inteligencie.
2. Rozvoj Európskeho výskumného priestoru
MŠVVaM SR podporuje zosúladenie 10. rámcového programu s iniciatívami Európskeho výskumného priestoru (ERA). Cieľom je posilnenie cezhraničnej spolupráce, synergické prepojenie národných programov a Európskej rady pre inovácie (EIC). Navrhuje presun väčších investícií do fondov EÚ, ktoré podporia vysoko rizikové technologické inovácie.
Ďalšou kľúčovou oblasťou je zjednodušenie štruktúry rámcového programu. V predbežnom stanovisku ministerstvo zdôrazňuje potrebu lepšej koordinácie medzi jednotlivými schémami a zjednodušenie byrokratických postupov, aby sa podporila účasť nových výskumníkov a znížila "inovačná priepasť" medzi členskými štátmi. Opatrenia na rozšírenie (Widening measures) by mali byť lepšie integrované a zamerané na podporu excelentnosti vo výskume a na kvalitných výskumníkov z menej skúsených krajín. Widening musí byť súčasťou všetkých pilierov budúceho rámcového programu a jeho finančné prostriedky by sa mali zvýšiť, aby umožnili väčšiu účasť nováčikov a menej skúsených žiadateľov.
3. Zlepšenie podmienok pre výskumné kariéry
Európsky výskumný ekosystém by mal poskytnúť atraktívnejšie príležitosti pre kariérny rozvoj výskumníkov. Slovensko vyzýva k väčšej podpore vzdelávania a mobility, pričom zdôrazňuje význam siete MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions) pre rozvoj talentov a výskumných manažérov. Dôležitá je tiež rodová rovnosť a zlepšenie bezpečnosti výskumu, ako aj posilnenie strategickej autonómie EÚ v geopolitickom kontexte.
Predbežné stanovisko MŠVVaM SR kladie dôraz na posilnenie konkurencieschopnosti EÚ, prehĺbenie spolupráce v rámci Európskeho výskumného priestoru a vytvorenie lepších podmienok pre výskumníkov. Slovensko tak prispieva k formovaniu 10. rámcového programu, ktorý bude zásadný pre budúcnosť výskumu a inovácií v Európe.
Zdroj: eraportal
Foto: Pixabay