Slovenská rektorská konferencia podporila výzvu na vzájomne výhodné investície do znalostných spoločností na celom svete. Popredné univerzity a výskumné inštitúcie z Afriky a Európy vyzývajú Európsku úniu, aby posilnila svoje strategické záväzky voči krajinám s nízkymi a strednými príjmami. Zdôrazňujú dôležitosť napredovania spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vysokoškolského vzdelávania ako súčasť piatej investičnej priority Global Gateway.

Univerzity, výskumné organizácie a ich združenia sa spojili, aby zdôraznili význam nasmerovania väčšieho množstva finančných prostriedkov do stratégie Global Gateway s cieľom podporiť konkurencieschopné európske prepojenia so znalostnými spoločnosťami v krajinách s nízkymi a strednými príjmami (LMIC) a riešiť spoločné výzvy (napr. v oblasti zdravia, klímy a digitálnych technológií). Zvýšenie investícií na európskej a národnej úrovni umožní využiť potenciál stratégie.

Signatári v spoločnom vyhlásení žiadajú:

  • Európsku komisiu, vnútroštátne orgány a súkromný sektor, aby viac investovali do výskumu, inovácií a vysokého školstva v súlade s prioritami Global Gateway a s cieľom posilniť konkurencieschopnosť, odolnosť a pripravenosť Európy.
  • lepšie integrovať výskum, inovácie a vysokoškolské vzdelávanie do priorít Global Gateway, aby sa zabezpečila konkurencieschopnosť, účinnosť a udržateľnosť medzinárodných partnerstiev.
  • financovať medzinárodnú výskumnú spoluprácu s LMIC krajinami prostredníctvom samostatného nástupcu Horizontu Európa (FP10) založeného na excelentnosti.
  • zriadiť poradnú skupinu zameranú na výskum, v ktorej budú nominanti univerzít a výskumných organizácií, s cieľom rozšíriť Global Gateway o cenné skúsenosti, odborné znalosti, koordináciu a pripravenosť konať.

Tlačová správa: Podpora Global South